Jakie są koszty obklejenia prywatnego auta?

Nieszczęśliwie proces obklejania jest dosyć drogi. Importowane materiały, demontowanie elementów oraz konieczna wiedza fachowców przygotowujących przeróbkę sprawia, że cena obklejenia typowej wielkości auta kompaktowego okleiną bezbarwną wynosi orientacyjnie 3 tyś. PLN. Nakłady rosną geometrycznie do kubatury auta, i co za tym idzie ilości zużytej folii. Mimo wszystko jest to stawka skromniejsza niż polakierowanie całego samochodu przy utrzymaniu przyzwoitej jakości malowania.

CHEA-convention-costsPrzy okazji wydatków powinno się zaakcentować, iż oczywiście stawki są bardzo różne i potrafią zdarzyć się tzw. bonifikarty. Wypada jedynie zadać samemu sobie pytanie czy na pewno trzeba oszczędzać i co stanie się jeżeli niefachowo założona okleina gorszej klasy zostanie zniszczona bądź odpadnie nam wraz z farbą. Poniektórzy usiłują założyć folię na własną rękę, jednak wyniki są doprawdy przeróżne. O ile niespecjalnie skomplikowane podzespoły typu maska samochodu o prostym kroju warto spróbować nakleić własnoręcznie, to w wypadku całego samochodu niełatwo zachować optymalną jakość wykończenia – z pewnością wymaga to konkretnych kwalifikacji. Odwrotnie jest z usuwaniem.

Z racji na to, że firmy robią to za dodatkową zapłatą (można uiścić już w trakcie oklejania), można pomyśleć nad odklejaniem bez pomocy. Wypada jedynie pamiętać o starannym wyczyszczeniu kleju specjalnie do czegoś takiego przeznaczonym specyfikiem albo po wsiąknięciu w niego brudu stan farby na samochodzie będzie beznadziejny, natomiast warstwa kleju trudna do zdrapania.

Przy wyliczaniu kosztów należałoby zauważyć, że zwłaszcza w przypadku samochodów z tego rocznika jest możliwość wybrać pojazd w podstawowym odcieniu, bez dodatkowej dopłaty za powłokę zewnętrzną typu metalik. Praktykę taką stosują zazwyczaj korporacje, lecz również klienci indywidualni zniechęceni kosztownymi dopłatami do pożądanego malowania – dochodzącymi w przypadku samochodów wyższej klasy do kilu tyś. złotych. Może się zatem okazać, iż mniej kosztowne okaże się właśnie zastosowanie folii. Okleiny wspomnianego typu są wykorzystywane bynajmniej nie tylko w samochodach. Pokrywane mogą być jeszcze inne pojazdy, łodzie, motory i pozostałe jednoślady.

Autor wpisu: Przeprowadzki Extrans

Post Author: Jakub